július 20.
1287. július 20.-án IV.(kun) László nem engedélyezi, hogy a budavári polgárok évente egyszer vámmentes országos vásárt tartsanak, mert az sértené a nyúlszigeti (margitszigeti) domonkos apácák vámjogát
A vásártartás csak a 12-13. századtól volt kiváltsághoz kötve. E kiváltsághoz tartozott a vásár feletti joghatóság engedélyezése, a vásárokra igyekvők és az onnan távozók királyi védelme és vámmentessége. A vásárokon hirdették ki a fontosabb intézkedéseket, peres ügyeket. Az évi országos vásár első királyi kiváltságát Buda kapta 1287-ben Kisasszony napjára (szeptember 8.). Kiváltságot csak az uralkodó adhatott, a kiváltságok szerint érvényesült a német eredetű mérföldjog, miszerint egy napon meghatározott távolságban tilos volt másutt vásárt tartani. Az országos vásár középkori elnevezése a sokadalom.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.