motika.blog.hu Tudd, hogy mi volt ma! Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic porosz–osztrák háború - Magyarország Történeti Kronológiája

porosz–osztrák háború

2011.07.22. 12:17 motika

 

 

 

A porosz–osztrák háború utolsó csatája Lamacsnál (ma Pozsony városrésze).

 

Az 1866-ban lezajlott porosz–osztrák–olasz háború azon háborús konfliktus az Osztrák Császárság és az Olasz Királyság, illetve Poroszország között, melynek következményeként a poroszok „kisnémet egység” törekvései valósultak meg. Az első modern háborúként is szokták emlegetni, melyben jelentős szerepet játszottak haditechnikai újdonságok, mint a hátultöltős ismétlőpuskák, vasút, telegráf, propaganda, valamint ekkor ténykedett először a hadszíntéren a Vöröskereszt.

 

Az olasz fronton az osztrákok Habsburg–Tescheni Albert főherceg vezetésével 1866június 24-én a második custozzai csatában gyors győzelmet arattak II. Viktor Emánuel seregei fölött. Július 20-ánWilhelm von Tegetthoff admirális vezetésével pedig Lissa szigeténél győzték le az olasz flottát, mely az első nagyobb páncélos gőzhajócsataként vonult be a történelembe.

1866 júniusában Helmuth Karl Bernhard von Moltke tábornok a német vasútvonalak segítségével három hadsereget telepített az osztrák határra. Ellenük az osztrákok és a szászok Benedek Lajos táborszernagy vezetésével vonultak fel. Július 3-án a Königgrätzi csatában azonban döntő vereséget szenvedtek a rosszul megválasztott taktika alkalmazása és a porosz haditechnika fejlettsége folytán. A szerencsés körülményeknek köszönhetően azonban az osztrák seregek nem semmisültek meg teljesen és Bécs illetve Olmütz irányába vonultak vissza. A vereség azonban demoralizálta a hadsereget, valamint kolera is pusztított.

A Königgrätznél az osztrák-szász hadak felett aratott győzelem után a porosz hadsereg az Ausztriával szövetséges német államok számbelileg kisebb és még az osztrákokénál is rosszabb állapotú haderejét könnyűszerrel térdre kényszerítette.

Albert főherceg északra vonult, ezzel megakadályozva Bécs elfoglalását. Megkezdte a felkészülést a háború folytatására, de a helyzet arra késztette Ferenc Józsefet, hogy kapituláljon a poroszok előtt és fegyverszünetet kérjen. Július 26-ánNikolsburgban (Mikulov) előzetes békekötés történt, augusztus 23-án pedig megkötötték a prágai békeszerződést. Az utolsó harcok Pozsony környékén (július 22.), Lamacsnál folytak.

A bejegyzés trackback címe:

https://motika.blog.hu/api/trackback/id/tr263088792

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

süti beállítások módosítása