motika.blog.hu Tudd, hogy mi volt ma! Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Tiszaújváros - Magyarország Történeti Kronológiája

Tiszaújváros

2011.11.22. 13:27 motika

 


 

 

Tiszaújváros felvette mai nevét Tiszaszederkény és Leninváros neve után.


Tiszaújváros (1970-ig Tiszaszederkény, 1991-ig Leninváros) ipari város Észak-MagyarországonBorsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolctól 35 kilométerre, aSajó Tiszába folyásánál.

 

 

Tiszaújváros a szocialista iparosításnak köszönheti létét. A várost 1955szeptember 9-énkezdték el építeni Tiszaszederkény falu közelében, s maga a város is a Tiszaszederkény nevet használta 1970-ig. Az egykori Tiszaszederkény falu ma Tiszaújváros belterületi városrésze). Az építés első ütemében egy hőerőművet építettek, majd, miután megindult a városban villamosenergia-termelés, megkezdték a Tiszai Vegyi Kombinát építését is. Elsőként a festékgyár kezdte meg működését 1961-ben, ezt követte pár éven belül a műtrágyagyár, majd a polietiléngyár és az olefingyár.

A gyárakban dolgozó munkások számára lakónegyedekre volt szükség, ezért nagyszabású építkezés kezdődött, és 1962-re lakótelepek, épültek, boltok nyíltak meg a városban. 1961.június 1-jén a községi tanács Tiszaszederkény faluból az új településre költözött, s ezzel a városépítés első szakasza befejeződött.

A második szakasz során (19621965) még több épületet emeltek a központ körül, így1966-ra 1464 lakás állt a dolgozók rendelkezésére. 1966. március 31-én Tiszaszederkény hivatalosan is megkapta a városi rangot. 1966 és 1970 között – a városépítés harmadik szakaszában – két általános iskola, egy középiskola és egy művelődési központ épült fel az újabb területeken. Ekkor a városnak már 10000 lakója volt.

1970április 22-énLenin születésének 100. évfordulóján, a város felvette a Leninváros nevet.

A hetveneses évek folyamán Leninváros, intézményeivel és szolgáltatásaival, a környező falusi települések valóságos városi központjává vált, s ennek eredményeképpen 1981. december 31-én a közeli Mezőcsátról ide helyezték a járási székhelyet.

80-as években a város fejlődése némileg lelassult, majd a rendszerváltást követően, 1991.február 1. napjával, a város felvette a Tiszaújváros nevet.

A település lakosságának közel 100%-a magyar nemzetiségűnek vallja magát. Kis létszámú roma, lengyel, örmény és ruszin közösségek is élnek a településen.

 

Image and video hosting by TinyPic

A bejegyzés trackback címe:

https://motika.blog.hu/api/trackback/id/tr283403373

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

süti beállítások módosítása